Informācija
Preču katalogs

Kā izvēlēties autokrēsliņu?

Autosēdeklītis ir ļoti svarīgs pirkums, gatavojoties vecāku statusam. Tā kā ceļu satiksmes noteikumos ir noteikts, ka mazi bērni līdz 135 cm augumam ir jāpārvadā autosēdeklī, no šī pirkuma nevar izvairīties. Šī rokasgrāmata palīdzēs jums izvēlēties labāko automašīnas sēdekli jūsu vajadzībām.

Izvēloties, ņemiet vērā bērna svaru

Pirmajam solim, izvēloties automašīnas sēdekli, vajadzētu būt pareizās grupas izvēlei. Autokrēsliņi ir sadalīti grupās pēc bērna vecuma, svara un auguma (svarīgi, lai bērna galva balstās uz sēdekļa atzveltni un neslīd ārā).

0 grupa. Šie autokrēsliņi ir piemēroti jaundzimušajiem un zīdaiņiem ar svaru līdz 10 kg (aptuveni 9-10 mēneši). Sēdekļa stāvoklis: ar skatu braukšanas virzienā. Tiek izmantotas drošības jostas.

0+ grupa. Bērnu ratiņi ir piemēroti mazuļiem ar svaru no 2-3 līdz 13 kg (no dzimšanas līdz 12-15 mēnešiem). Tiek izmantotas drošības jostas. Sēdekļa stāvoklis: ar skatu braukšanas virzienā.

I grupa. Tie ir autokrēsliņi bērniem no 9 līdz 18 kg svara (aptuveni no 8 mēnešiem līdz 4 gadiem). Šajos sēdekļos tiek izmantotas drošības jostas, un sēdekļa pozīcija ir vērsta uz priekšu.

II grupa. Autokrēsliņi bērniem no 15 līdz 25 kg (līdz 3-7 gadiem). Tiek izmantotas drošības jostas vai automašīnas drošības josta. Pozīcija sēdeklī – gan ar skatu uz priekšu, gan braukšanas virzienā.

III grupa. Autokrēsliņi un sēdeklīši bērniem no 22 līdz 36 kg (līdz 6-12 gadiem). Tajos izmantota autokrēsliņa jostas vai automašīnas drošības josta, un novietojums autosēdeklī - ar skatu braukšanas virzienā.

Izvēlieties ērtāko stiprinājuma veidu

Automašīnas sēdekļus var piestiprināt vairākos dažādos veidos. Populārākās no tām ir automašīnu drošības jostas vai Isofix sistēma.

Stiprināšana ar drošības jostām. Šī ir vienkāršākā un, iespējams, lētākā iespēja. Visu grupu auto sēdekļi ir piesprādzējami ar auto drošības jostām.

Piesprādzējot ar drošības jostām, pagarinātā automašīnas drošības josta jāievieto caur speciāliem sēdekļa stiprinājumiem un jānofiksē sprādzē, it kā piesprādzētu drošības jostu. Ja automašīnas sēdeklis ir fiksēts ar skatu braukšanas virzienā, drošības jostas jāievieto caur zilajām spraudņiem, bet, ja tas ir fiksēts atbilstoši braukšanas virzienam, tad caur sarkanajiem spraudņiem. Tā kā visi automašīnu sēdekļi ir atšķirīgi, ir svarīgi ievērot uzstādīšanas instrukcijas, kas norādītas automašīnas sēdekļa uzstādīšanas rokasgrāmatā. Esiet uzmanīgi - nepalaidiet garām nevienu spraudni, jostas nedrīkst būt savītas, tām jābūt labi pievilktām.

Stiprinājuma Isofix sistēma. Isofix sistēma ir automašīnā jau rūpnīcā uzstādītie stiprinājuma punkti, pie kuriem ar speciālu sprādžu palīdzību tiek piestiprināts autokrēsliņš vai tā pamatne. Šie stiprinājuma punkti parasti atrodas starp automašīnas sēdekli un atzveltni un sēdekļu atzveltnēm, grīdā vai rāmī. 0, 0+ un I grupas sēdekļi tiek fiksēti ar Isofix sistēmu.

Citas stiprinājuma metodes. Ir arī citas stiprinājuma metodes, piemēram, Latch un SuperLatch sistēmas. Tie atšķiras no Isofix ar jostas veidu. Tie ir ļoti populāri ASV, bet Eiropā tos gandrīz neizmanto.

Grupas 0+ autokrēsliņus var nostiprināt citā ne mazāk populārā veidā - piestiprinot tos uz pamatnes. Speciālā platforma tiek fiksēta automašīnas salonā ar Isofix vai drošības jostu palīdzību un vienmēr paliek automašīnā, savukārt automašīnas sēdekļa turētājs braucienu laikā tiek fiksēts uz platformas.

Runājot par drošību, visvairāk uzslavu izpelnījusies Isofix stiprinājumu sistēma, taču tai ir viens trūkums – ar šo sistēmu var nostiprināt tikai tādus sēdekļus, kas paredzēti zīdaiņiem, kuru svars nepārsniedz 18 kg.

Papildu padomi autokrēsliņa izvēlei

Autokrēsliņam jābūt piemērotam bērnam atbilstoši augumam, svaram un vecumam. Tomēr, izvēloties, jums jāpievērš uzmanība citiem faktoriem.

ECE44-04 sertifikāts. Visiem Eiropas Savienības valstīs pārdotajiem sēdekļiem jāatbilst ECE44-04 sertifikātam. Oranžā atzīme uz sēdekļa liecina, ka tas atbilst ES drošības prasībām.

Krēslu apdares materiāls. Izvēloties autokrēsliņu, jāpievērš uzmanība arī tā polsterējuma materiālam. Būtu noderīgi zināt polsterējuma materiāla sastāvu, vai tas ir noņemams un vai to var mazgāt. Būtu lietderīgi iegādāties īpašu pārvalku, kas pasargās krēslu no nodiluma, un to būs viegli mazgāt. Jāpievērš uzmanība tam, vai šāda apvalka materiāls ir elpojošs, tad tas būs ērtāk mazuļa ādai, un karstajās dienās tas mazinās bērna svīšanu. Parasti vecāki izvēlas dabiskus audumus, taču, ja mazajam ir alerģija, ārsti aicina izvēlēties sintētiskās šķiedras.

Lietots krēsls. Var izmantot lietotus autokrēsliņus, taču pirms iegādes ir jāpārliecinās, vai tie nav iekļuvuši ceļu satiksmes negadījumā. Pēc ceļu satiksmes negadījuma sēdeklis vairs nav drošs un nav lietojams. Taču, ja esi nolēmis iegādāties lietotu sēdeklīti, tas jāiegādājas pie uzticama, pazīstama pārdevēja, pretējā gadījumā nevari būt drošs, vai sēdeklis joprojām ir drošs un pasargās tavu mazo iespējamā ceļu satiksmes negadījuma gadījumā.

"Augošs" krēsls. Pērkot, pievērsiet uzmanību krēsla modelim un grupai, novērtējiet, cik gadus varat to izmantot. Daudzi mūsdienu autokrēsliņi “aug”, t.i., ir piemēroti vairākām vecuma un svara grupām, noņemot vai pievienojot dažādas sēdekļa daļas, pagarinot u.c.

Sēdekļa derīguma termiņš. Katram autokrēsliņam ir noteikts derīguma termiņš. To var atrast uz krēsla uzlīmes vai lietotāja rokasgrāmatā. Parasti autokrēsliņi derīgi lietošanai 6-10 gadus no izgatavošanas datuma, bet precīzs laiks ir atkarīgs no ražotāja ieteikumiem.

Aicinām apskatīt BIGBOX.LV autokrēsliņu sortimentu un novēlēt drošus ceļojumus kopā ar mazajiem!