Informācija
Preču katalogs

Jaunās paaudzes televizoru pirkšanas rokasgrāmata



Izvēloties jaunu televizoru, jāpievērš uzmanība noteiktiem parametriem. Šī lietotāja rokasgrāmata palīdzēs izvēlēties labāko ierīci, kas atbilst Jūsu vēlmēm, un iepazīstinās ar jaunākajām tehnoloģijām.

Televizora izmērs

Viens no galvenajiem kritērijiem, ko mēs ņemam vērā, izvēloties televizoru - izmērs. Televizora izmēra izvēle ir atkarīga no vietas, kurā ierīce atradīsies, un minimālā attāluma no televizora līdz skatīšanās vietai. Skatoties iecienīto TV šovu uz liela ekrāna no neliela attāluma, ne tikai bojās acis, bet arī nesniegs nekādu skatīšanās komfortu.

tv1


Attālumam no televizora līdz galvenajai skatīšanās vietai jābūt vismaz 1,5 reizes lielākam par ierīces diagonāli. Ieteicams nepārsniegt šo attālumu vairāk kā 3 reizes, jo var būt grūti lasīt tekstu vai redzēt sīkas detaļas. 32 collu (81 cm) diagonālo ekrānu vislabāk ir skatīties no 1,2 - 2,40 m attāluma, bet 50 collu (127 cm) televizoru no vismaz 1,9 m attāluma. Zemāk ir tabula ar televizora ekrānu diagonālēm un ieteicamajiem attālumiem.

Diagonāle Minimālais attālums Maksimālais attālums
19" (48cm) 0,7m. 1,4m.
26" (66cm) 1,0m. 2,0m.
32" (81cm) 1,2m. 2,4m.
40" (101cm) 1,5m. 3,0m.
42" (107cm) 1,6m/ 3,2m.
48" (117cm) 1,8m. 3,5m.
50" (127cm) 1,9m. 3,8m.
55" (140cm) 2,1m. 4,2m.
60" (152cm) 2,3m. 4,6m.
65" (165cm) 2.5m. 5,0m.
75" (190cm) 2,9m. 5,7m.
85" (216cm) 3.2m. 6,5m.


Ir svarīgi pievērst uzmanību arī ierīces korpusam, statīva formai un rāmim, kas ieskauj ekrānu, jo plānāks rāmis optimāli paplašina ekrānu un koncentrē uzmanību uz attēlu, nevis uz vidi. Pārliecinieties, vai televizors patiešām ir piemērots atvēlētajai telpas vietai, bet, ja plānojat to stiprināt pie sienas, tad pārbaudiet, vai izvēlētajam modelim ir stiprinājuma punkti (VESA standarts).

Ekrāna izšķirtspēja

Vēl viens būtisks parametrs ir ekrāna izšķirtspēja, kas nosaka televizora attēla detalizāciju. Ražotāji šobrīd klientiem piedāvā modeļus ar HD 720p (1366 x 768), Full HD 1080p (1920 x 1080) un īpaši augstiem Ultra HD (3840 x 2160) izšķirtspējas ekrāniem.

tvgidas

Full HD ekrānu izšķirtspēja sasniedz 1920 × 1080 pikseļu. Lieliski piemērots DVD un «Blu-ray» filmu skatīšanai, augstas izšķirtspējas «YouTube» videoklipu skatīšanai, SD un HD televīzijas translācijai un spēļu konsolēm.

Ultra HD - pat četras reizes lielāka televizoru izšķirtspēja, kas nodrošina asu attēlu pat tuvumā, pamanāmas top pat vissīkākās detaļas. Spēļu entuziasti un visi tehnoloģiju jaunumu entuziasti noteikti izvēlēsies daudz lielākus Full HD vai UHD televizorus.

Ekrāna tips

Lietotāji var izvēlēties no trīs veidu ekrāniem: LCD, LED, OLED. LCD televizori apgaismošanai izmanto luminiscējošas lampas, bet attēls LED televizoros izskatās dziļāks un spilgtāks nekā LCD modeļos.

tvgidas

–  LED televizoru ekrāni sastāv no gaismu caurlaidīga regulējoša šķidro kristālu slāņa un gaismu izstarojošiem LED elementiem. Šie televizori nav dārgi un kvalitatīvi reproducē attēlu. Lētākas klases LED ierīcēm ir nedaudz grūtāk reproducēt melnas krāsas pustoņus un ļoti kustīgu attēlu, tas var nedaudz raustīties. Jaunākajiem LED, augstas un vidējās klases televizoriem nav šādu trūkumu, tie reproducē ļoti reālistiskas krāsas un parāda vienmērīgi kustīgu attēlu.

Pastāv divu veidu LED fona apgaismojums: zonālais un malu. LED televizori ar malu apgaismojumu parasti ir daudz plānāki, taču modeļi ar malu apgaismojumu garantē vienmērīgāku attēla spilgtumu un ļauj autonomi pielāgot kontrastu dažādās ekrāna vietās. Visas zonālā LED apgaismojuma priekšrocības atspoguļojas televizoros ar garu diagonāli (vismaz 65 ").

- OLED ekrānos izmanto organiskās gaismas diodes, tās pašas rada gaismu un apgaismo attēla elementu atsevišķi, nav nepieciešams nekāds papildu apgaismojums. Šie televizora modeļi ir īpaši plāni, patērē mazāk enerģijas un reproducē bagātīgu krāsu attēlus, saglabājot melno krāsu melnu. OLED televizoru cenas līdz šim ir daudz augstākas nekā LED modeļiem.

Taisni un izliekti televizori?

Izliekti TV ekrāni palīdz labāk koncentrēties, paplašina redzes lauku un samazina atstarošanos. Tomēr, lai pilnībā izbaudītu šādu ekrānu potenciālu, nepieciešams lielas diagonāles televizors. Ja televizora skatīšanās nav vissvarīgākā nodarbe, to skatoties bieži veicat citus darbus, vai arī ierīci plānojat stiprināt pie sienas, ieteicams izvēlēties modeli ar taisnu ekrānu.

Attēlu apstrādes ātrums

tvgidas 

Attēlu apstrādes ātrums ir atkarīgs no attēlu procesora jaudas. Uzlabotā un augstas kvalitātes attēlu apstrāde ļauj iegūt detalizētāku attēlu. Attēlu apstrādes ātrums tiek mērīts hercos, jo vairāk to būs izvēlētajam televizora modelim, jo detalizētāks attēls būs. Lielākajai daļai LED televizoru, kas paredzēti Eiropas tirgum, ir ekrāni ar attēlu apstrādes ātrumu 50 vai 100 herci (Hz). Daži «Full HD» ekrāni var lepoties ar attēlu apstrādes ātrumu 200 Hz.

Attēla kvalitāte ir atkarīga ne tikai no televizora iespējām, bet arī no ierīcēm, kas sūta video signālu - televīzijas operatori, DVD un «Blu-ray» atskaņotājiem vai spēļu konsolēm, kas sūta video datus ar ātrumu 25 - 50 Hz. Trūkstošos kadrus ģenerē pats televizors, vairākas reizes tiek parādīts viens un tas pats attēls, melns fons vai no diviem dažādiem kadriem tiek izveidota starpposma versija.

Kavēšanās (reakcijas) laiks

Kavēšanās laiks ir laiks, kurā ierīces nosūtītais attēla signāls tiek pārsūtīts uz televizora ekrānu. Jo mazāks kavēšanās laiks, jo skaidrāk televizors rāda ātri mainīgos attēlus. Šis iestatījums ir ļoti svarīgs datorspēļu entuziastiem, bet skatoties TV pārraides vai filmas, tam nav lielas nozīmes. Aizkavēšanās laiku var samazināt, atslēdzot digitālā attēla apstrādi, televizora vadības izvēlnē atlasot spēlēm domāto attēla reproducēto režīmu (angl. ,,Game Mode“).

Attēla kontrasts

Attēla kontrasts parāda atšķirību starp spilgti baltiem un tumši melniem krāsu toņiem. No kontrasta ir atkarīgs attēla spilgtums, realitāte, teksta lasāmība, jo pie zema kontrasta attēls tiešām nogurdina acis. Pietiekami labs attēla kontrasts sniedzas no 3000:1 līdz 5000:1.

Savienojumi

Televizors ir ierīce, kuru mēs pērkam uz vairākiem gadiem, tāpēc izvēle ir patiešām jāpārdomā. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai tam būtu visi nepieciešamie savienojumi.

tvgidas

– HDMI („High-Definition Multimedia Interface“) - savienotājs video un audio informācijas digitālai pārsūtīšanai. Šis savienotājs tiek izmantots, lai pieslēgtu atskaņotājus, datorus un spēļu konsoles. Jaunajam televizoram jābūt vismaz 3 - 4 papildus HDMI ligzdām.

- Analogie savienotāji (RCA vai SCART). Šie savienotāji ir paredzēti video un audio pārraidīšanai pa vienu kabeli, bet tagad tie ir aizstāti ar HDMI savienotājiem. Šie savienotāji būs nepieciešami tiem, kas vēlas televizoram pievienot vecākas ierīces.

- USB savienotāji ārējo datu nesēju (cieto disku un atmiņu) pievienošanai. Lielākā daļa jaunās paaudzes televizoru var atskaņot tajos saglabātās filmas, mūziku un fotoattēlus. Televizoram jābūt vismaz 2 USB portiem.

- Digitālā audio izeja ārējas audio sistēmas pievienošanai.

- Wi-Fi un tīkla kontaktligzda. Ierīci var savienot ar internetu bez vadiem vai ar tīkla kabeli. Kabelis nodrošina visstabilāko savienojumu un garantē vislabāko apraides kvalitāti, bet Wi-Fi nodrošina ērtumu, jo nav nepieciešami kabeļi.

- „Bluetooth“ savienojums. Šis savienojums ļauj pārsūtīt mūziku, filmas un fotoattēlus no saderīgām mobilajām ierīcēm tieši uz TV ekrānu.

Ja plānojat piestiprināt televizoru pie sienas, pārliecinieties, vai korpusa sānos ir pietiekami daudz savienojumu, jo piestiprinot televizoru pie sienas, var rasties sarežģījumi izmantojot aizmugurējās rozetes.

Viedais televizors

tvgidas 

Viedais televizors ir pilnībā savienota ar internetu, un tam ir trīs galvenās funkcijas:

- Sīkrīki (,,Youtube“, ,,Skype“, ,,Facebook“, radio, dažādas spēles). Daudzos viedajos televizoros ir sīkrīku veikali, kur bez maksas varat iegādāties vai lejupielādēt dažādas lietotnes un spēles.

- Standarta interneta pārlūkošana

- DLNA funkcija (klēpjdatora vai planšetdatora, mobilā tālruņa vai citas mobilās ierīces pievienošana televizoram, lai pārsūtītu fotoattēlus, video, mūziku un citu informāciju).

Viedo televizoru iespējas atšķiras, jo dažādi ražotāji izmanto dažādas operētājsistēmas:

- TIZEN - uzstādīta ,,Samsung“ viedajos televizoros;

- Android TV - šo operētājsistēmu izmanto ,,Philips“ ir ,,Sony“;

- WebOS - tiek izmantots LG viedajos televizoros.