Datora klaviatūra ir ievades ierīce, kas ļauj personai datorā ievadīt burtus, ciparus un citus simbolus (tos sauc par rakstzīmēm). Tā ir viena no visbiežāk izmantotajām datoru ievades ierīcēm. Tastatūras izmantošanu daudzu datu ievadīšanai sauc par rakstīšanu.
Tastatūrā ir daudz mehānisku slēdžu vai spiedpogu, ko sauc par "taustiņiem". Nospiežot vienu no tiem, tiek slēgta elektriskā ķēde, un tastatūra nosūta datoram signālu, kas norāda, kādu burtu, ciparu vai simbolu tā vēlētos parādīt ekrānā. Pēc tam datora CPU parāda rakstzīmi ekrānā, parasti vietā, kur atrodas kursors. Papildus rakstzīmju ievadīšanai datora tastatūrā ir arī taustiņi, kas maina simbolu (piemēram, Shift vai caps lock, vai pārslēdzās uz krievu alfabētu) vai dod datoram īpašas komandas (piemēram, bulttaustiņus, CTRL un ALT). Šie taustiņi ir atkarīgi no operētājsistēmas, kurā tiek izmantota tastatūra.
Tastatūru var savienot ar datoru, izmantojot vadu, bet var būt arī bezvadu (piemēram, tiem, kas izmanto Bluetooth). Mūsdienās lielākā daļa tastatūru, kurās tiek izmantoti vadi, tiek savienotas ar datora USB portu, bet vecākās tiek izmantotas tāda veida ports kā PS/2, kas ir lēnāks nekā USB.
Ir dažāda veida tastatūras. To pamatā var būt taustiņu darbības veids; piemēram, portatīvajam datoram ir taustiņi, kas daudz nepārvietojas, jo tastatūrai ir jābūt ļoti plānai, lai tā ietilptu klēpjdatora iekšpusē. No otras puses, video spēļu spēlētājiem patīk gaming tastatūras ar taustiņiem, kas daudz kustas, lai viņi justu, vai taustiņš darbojas un spēle darbojas. Starp tiem ir padarīta ergonomiska tastatūra, lai cilvēkiem būtu vieglāk to lietot, nesabojājot rokas.
Ir arī dažādi tastatūras taustiņu izkārtojuma veidi, parasti, lai risinātu dažādus pasaules reģionus un valodas. Populārāko izkārtojumu sauc par QWERTY, kura pamatā ir rakstāmmašīnas tastatūras pirmie seši burti. QWERTY dizains tika veidots tā, lai visbiežāk izmantotie burti nepadarītu mehānisku rakstāmmašīnu "iesprūdušu" vai pārstātu darboties. Tagad, lai gan lielākā daļa cilvēku vairs neizmanto rakstāmmašīnas, dizains palika, jo cilvēki bija pieraduši. Ir izstrādāti citi nespeciālisti, tostarp Dvorak tastatūra, kas visbiežāk sastopamos burtus ievieto vietās, kuras ir visvieglāk sasniedzamas.
Planšetei tastatūras ir jau iestrādātas, un tās ir skārienjūtīgas. Planšetdatoru tastatūras tomēr nav tik ērti izmantojamas, jo ir ļoti veigli kļūdīties savā rakstītajā.
Ticiet vai nē, bet datori un tastatūras netika izgudrotas kopā.
Datoru midi tastatūras tika izveidotas tikai tad, kad tradicionālais datu ievades veids datorā - perfokartes un papīra lente - kļuva novecojis. Kamēr viņi izmanto rakstāmmašīnas taustiņus, datoru tastatūras ir izveidojušās no teleprinteriem.
Ja tā padomā, rakstāmmašīnas ir dabisks iespiedmašīnas paplašinājums. 1575. gadā itāļu tipogrāfs Frančesko Rampazeto izveidoja mašīnu, lai atstātu iespaidu uz atsevišķām vēstulēm uz papīra. 1714. gadā Henrijs Mils Lielbritānijā patentēja mašīnu burtu rakstīšanai uz papīra. Gadu sākumā vairāki itāļu izgudrotāji izveidoja rakstāmmašīnas versijas. Viens izgudrotājs Agostino Fantoni uzcēla savu rakstāmmašīnu, lai viņa neredzīgā māsa varētu rakstīt. Mūsdienu rakstāmmašīnas tika izgudrotas un masveidā ražotas no 1860. gadiem.
Datoru tastatūras nāk tieši no teletipiem vai teleprinteriem - ierīcēm, kas varētu nosūtīt un saņemt ziņas no viena teleprintera uz citu vai daudziem teleprinteriem. Šajās ierīcēs tika izmantotas speciālas telefona shēmas, pārslēgti tīkli, piemēram, telefona uzņēmums, radioviļņi un mikroviļņi.
Cena tastatūrām var ļoti atšķirties atkarībā no firmas un tastatūras veida, ja vēlaties iegādāties lētāk, noteikti apmeklējiet veikalus internetā, kur iespējams atrast īpašos piedāvājumus. Īpaša akcija jums palīdzēs iegādāties vēlamo preci lētāk.