Metināšanas iekārta nav tikai profesionāls instruments. Kādu metināšanas iekārtu izvēlēties mājas lietotājam? Metināšanas iekārta bieži noder dažādiem darbiem un hobiju projektiem. Metiniet vārtu eņģi, automašīnas trokšņa slāpētāju vai salauztu metāla priekšmetu. Nav nepieciešams meklēt darbnīcu vai izsaukt profesionāļus, to var izmēģināt pats.
Metināšanas iekārtas var iedalīt divās grupās:
Invertora metināšanas iekārtas - vieglas un mazas. Sarežģītās konstrukcijas dēļ tās ir jāremontē specializētos servisa centros. No otras puses, tiem ir raksturīga augsta efektivitāte un izturība pret sprieguma kritumiem. Salīdzinājumā ar transformatoru metinātājiem tie patērē maz strāvas un nav jutīgi pret izmantoto elektrodu kvalitāti.
Transformatoru metināšanas iekārtas ir lētas, un to konstrukcija ir vienkārša. Tas rada vairākus trūkumus, piemēram, sliktāku darbības stabilitāti, ko ietekmē barošanas avots, lielu strāvas patēriņu, un metinājuma kvalitāte ir atkarīga no izmantoto elektrodu kvalitātes. Atšķirībā no invertoru metinātājiem tie nav ļoti jutīgi pret mehāniskiem bojājumiem. Tā kā ražotāji ļoti bieži pārvērtē specifikācijās norādīto jaudu, ir vērts ievērot vienkāršu noteikumu: jo smagāks metinātājs, jo labāks transformators.
Invertora iekārtas bieži izmanto profesionāļi un pieredzējuši lietotāji. Transformatoru metināšanas iekārtas ir piemērotas cilvēkiem, kuriem šāds instruments nav nepieciešams ļoti bieži un kuri nevēlas tērēt lielu budžetu iegādei.
Tirgū ir trīs metināšanas iekārtu veidi:
MIG-MAG - metināšanai izmanto aizsarggāzi. Piemērota biezāka alumīnija un dažādu metālu metināšanai. Metināšanas kvalitāte ir apmierinoša, īpaši mājas apstākļos. Šādas mašīnas var aprīkot ar:
stieples padeves ātruma kontroli
punktmetināšanas slēdzis
gāzes testa funkcija
vadu testa funkcija
MMA - metināšanas process tiek veikts ar špakteles elektrodu. Tās ir mazāk efektīvas, jo elektrods ir jāmaina un metināšanas laikā radušies izdedži ir jānoņem. Tomēr šāda iekārta labi darbojas vietās ar ierobežotu piekļuvi. Tā piedāvā šādas papildu funkcijas:
HOT START - palielina strāvu palaišanas laikā un tikai pēc brīža atgriežas pie iepriekš iestatītās vērtības. Tas uztur elektrodu karstu, novērš pielīmēšanu un uzlabo metināšanas kvalitāti.
ARC FORCE - loka stabilizācija
F.A.N - ventilatora vadība
TIG - TIG metināšana tiek veikta ar volframa elektrodu, kas rada elektrisko loku starp metāliem. TIG metināšana nodrošina augstas kvalitātes metinājumu. To izmanto alumīnija un leģētā tērauda metināšanai. Visiem TIG metinātājiem ir iespēja pārslēgties uz MMA režīmu. Ierīcē var uzstādīt papildu funkcijas:
Impulsu - izmanto, lai fokusētu loku uz materiāla, un ietver impulsu frekvences maiņu.
HF TIG - loka aizdedzināšana, izmantojot augstu frekvenci. Nodrošina "tīru" metināšanas sākumu.
AC/DC - darbs ar maiņstrāvu. Šī funkcija ir noderīga, metinot plānu alumīniju.
Ir arī universālas vai "trīs vienā" ierīces, kas apvieno visas šīs tehnoloģijas. Tomēr ir vērts paturēt prātā, ka tie, visticamāk, būs zemas intensitātes un reti izmantoti mājsaimniecībā.
Metināšanas iekārtas strāvas stiprums jāizvēlas, ņemot vērā elektroinstalācijas kvalitāti un intensitāti, ar kādu iekārta tiks izmantota. No tā ir atkarīgs arī metināmo materiālu biezums: jo biezāki tie ir, jo lielākam jābūt aparāta strāvas stiprumam. No tā ir tieši atkarīga instrumenta jauda. Tāpēc var izdalīt trīs metināšanas iekārtu grupas:
metināšanas iekārtas - nelielas jaudas, paredzētas neregulārai un neintensīvai metināšanai.
līdz 250 A - izmanto plānu un mazu detaļu metināšanai. Bieži sastopamas ražošanas uzņēmumos.
no 250A - profesionālas iekārtas, ko izmanto rūpniecībā.
Ļoti svarīgs parametrs, kas norāda darbības laiku 10 minūšu darba cikla laikā. Ražotāji šo informāciju sniedz procentos, piemēram, efektivitāte 70 % nozīmē, ka metināšanas iekārta darbosies 7 minūtes un vēl 3 minūtes būs jādzesē.
Pamata darba cikls (un līdz ar to minimālais darba cikls) ir 35 % - šāda veida metinātājs pieder pie pusprofesionālām iekārtām. Efektivitāte palielināsies, ja lietotājs samazinās metināšanas strāvu. Ja darba cikls nav norādīts metināšanas iekārtas specifikācijā, izvairieties no tās iegādes.
Piemērojams MIG-MAG metināšanas iekārtām. Stieples padeves mehānisms var būt izgatavots no:
plastmasa - ideāli piemērots mājsaimniecībām, kur nepieciešams ievietot ne vairāk kā 5 kg smagu stieples spolīti.
metāla - tie ir izturīgāki un tajos var ievietot 15 kg smagu spolīti
Piegādātājs var būt arī:
iebūvēts (kompaktās metināšanas iekārtās)
izolēts - šis risinājums ļauj metinātājam būt attālināti no avota. Vienkārši pievienojiet pietiekama garuma kabeli (līdz 30 metriem).
Izvēloties metināšanas iekārtu, ir vērts apsvērt, vai jums ir nepieciešama mobila iekārta, kas ir viegla un uz padevēja var uzņemt mazāku stieples daudzumu, vai arī pietiek ar stacionāru risinājumu ar riteņiem ērtai transportēšanai, taču ar ierobežojumu - īsāku metināšanas degļa garumu.
Metināšanas iekārtas var darbināt ar 230 V vai 400 V spriegumu. Pirmās ir paredzētas vienfāzu elektrotīklam, bet otrās - trīsfāzu elektrotīklam. Ir pieejams arī starpfāžu bloks ar 230 V un 400 V fāžu pārslēgšanu. Jūsu izvēlētā metināšanas iekārta ir ļoti atkarīga no tā, kāda veida elektrotīkls ir jūsu mājās vai darbnīcā.
Metināmā materiāla biezums ir atkarīgs no elektroda diametra. Jo biezāks materiāls, jo lielāks nepieciešamais elektroda diametrs. Piemēram, ar 2,0 mm diametra elektrodu var metināt 2,5-3,5 mm biezu materiālu. Turklāt metināšanas iekārtas jauda ir atkarīga no elektroda. Vienkāršības labad tiek pieņemts, ka tiek izmantots aptuveni 40-50 A uz mm.