Elektroakustiskais devējs vai skaļrunis ir sistēma, kas pārveido elektrisko audio signālu skaņā. Pirms signāla pārraides uz skaļruni skaņa ir jāpastiprina ar pastiprinātāju.
Mūsdienu dinamiskais skaļrunis,kurā tiek izmantoti aktīvie magnētiskie lauki, lai vadītu spirāli vai magnētu, kas piestiprināts pie diafragmas, pirmo reizi tika izstrādāts 20. gadsimta 20. gados. Agrākais pastiprināšanas ierīces veids bija ragi. No 1880. līdz 20. gadiem Tomass Edisons, Magnavox un Victrola ražoja progresīvus un augstas veiktspējas ragus. Ar ragiem problēma ir tā, ka tie nevar paaugstināt tembru.
Mūsdienās tehnoloģijas attīstās lielā tempā. Piemēram, ņemiet piemēru par slēptu kameru (spiegu kamera), kurā ir iebūvēti skaļruņi. Tā ir kamera, ko izmanto, lai slepeni filmētu cilvēkus, parasti bez viņu piekrišanas.
Lielākā daļa komerciāli pieejamo skaļruņu ir pasīvi, kuros tiek izmantots ārējs pastiprinātājs. Visi mājas skaļruņi ir pieejami dažādos dizainos, estētikā, cenu diapazonā, un lielākā daļa ir pasīvie skaļruņi. Mūsdienu skaļruņi, griestu skaļruņi, skaņas joslas ir visu veidu skaļruņi, kas atrodami mājās. Katram skaļruņa tipam ir atšķirīga iezīme un tas ir ideāli piemērots dažādiem mērķiem, tāpēc kādi būs labākie skaļruņi ir atkarīgs no vajadzībām. Un atkarībā no izvēles cena svārstās ļoti lielā apmērā, tomēr, bieži ir interneta veikalu akcijas, kas dod iespēju iegādāties šādas preces lētāk.
Dažādie skaļruņu veidi:
Bluetooth tehnoloģija ir integrēta lielākajā daļā mūsdienu ierīču un piedāvā alternatīvu skaļruņu savienojumiem.
Vai vēlaties pārnēsājamu mūzikas ierīci, ko varat nēsāt līdzi visur, kur dodaties? Bluetooth skaļruņos ir iebūvētas uzlādējamas baterijas un šie ir pārnēsājamie skaļruņi. Mobilie tālruņi, portatīvie klēpjdatori vai galddatori atskaņos mūziku, izmantojot Bluetooth skaļruņus. Tie ir mazi un tos var piestiprināt pie somas. Bluetooth skaļruņi ir ērts veids, kā klausīties mūziku, atrodoties auto.
Bezvadu skaļruņi saņem signālus, izmantojot radiofrekvenci, nevis kabeļus, ko izmanto skaļruņi ar elektrisko piedziņu. Tie aizņem maz vietas, jo ir bezvadu. Tie ir vienkārši un viegli.
Tomēr tiem ir efektīvāka pastiprināšana nekā lielākajai daļai pārnēsājamo Bluetooth skaļruņu. Bez infrasarkanajiem signāliem bezvadu skaļruņus visbiežāk izmanto kopā ar Wi-Fi vai Bluetooth. Ir pieejama lietotņu vadība, lai mainītu avotus, atlasītu ierakstus un mainītu skaļumu. Bezvadu mājas skaļruņi ļauj klausīties mūziku no pc, telefona vai citām iekārtām.
Iebūvējamie skaļruņi tiek izmantoti stereo komplektos, televizoros, klēpjdatoros, mobilajam telefonam un citās elektroniskās ierīcēs. Daži var radīt atbilstošu skaņu, bet ne izņēmuma skaņu. Šīm ierīcēm ir pievienotas skaļruņu sistēmas. Ārējie skaļruņi ir labāki par iebūvētiem skaļruņiem, jo tie piedāvā lielisku klausīšanās pieredzi, ko nodrošina uzlabotas skaļruņu ierīces.
Tas ir zemas frekvences skaļrunis vai rags aptuveni 80 hercu. Šīs sistēmas mērķis ir reproducēt frekvenču spektru bez izkropļojumiem, ko citi skaļruņu veidi nevar, un, no otras puses, skaņas tiek ierakstītas audio ierakstos, kas pazīstami kā 1, kas atbilst daudzkanālu versijām. Zemfrekvences skaļruņi ir paredzēti, lai atskaņotu ļoti zemas basa frekvences audio, piemēram, rēkoņu, pērkonu un ņurdēšanu filmās un basģitāras skaņas mūzikā.
Mājas kinozāles (skaņas joslas) varētu būt laba izvēle, ja vēlaties dinamiskāku skaņu, neizvietojot skaļruņus savā istabā vai neievietojot tos sienās. LCD, LED un plazmas tv tiek uzlaboti ar unikālu skaņas joslu izkārtojumu, un tie parasti ir izcilas kvalitātes nekā salīdzinot ar iebūvētaām tumbām.
Elektrostatiskais skaļrunis (ESL)
Tas ir skaļrunis, kas rada skaņu, pieliekot spēku elektrostatiskā laukā piekārtai membrānai.
Plakanie skaļruņi ar sabvūferi, kas pazīstami arī kā diafragmas skaļruņi, ir elektrostatiski skaļruņi. Pār diviem vadošiem, stacionāriem paneļiem tiem ir viens vadītājs un plāna membrāna. Elektrostatiskos skaļruņus parasti baro no ārpuses un savieno ar elektrības kontaktligzdu. Tā kā plānā membrāna pārvietojas ļoti maz, tā saņem strāvu no pastiprinātāja, kas rada skaņu.