Ģenerators ir iekšdedzes ierīce, kas pārvērš mehānisko enerģiju elektroenerģijā. Tas sastāv no iekšdedzes dzinēja, ģeneratora un elektriskās sadales kārbas ar rozetēm (230/400 V). Ģeneratoram ir arī korpuss, kas savieno visus šos elementus kopā ar papildu elektroniskajām ierīcēm, piemēram, automātisko sprieguma regulatoru vai automātisko rezerves pārslēgšanas paneli.
Ģenerators ražo elektroenerģiju, sadedzinot benzīnu vai dīzeļdegvielu iekšdedzes dzinējā. Mobilā ģeneratora vidējā jauda parasti ir no 2 līdz 3 kW. Tomēr lielāki un daudz dārgāki ģeneratori var ģenerēt līdz 7 kW vai vairāk. Ražotāji piedāvā gan vienfāzes, gan trīsfāžu ģeneratorus. Izvēle ir atkarīga no konkrētā lietotāja un elektroenerģijas vajadzības.
Standarta iekšdedzes ģenerators sastāv no četrām sastāvdaļām: iekšdedzes dzinēja, ģeneratora, elektriskās sadales kārbas un korpusa. Atkarībā no modeļa mobilais ģenerators var svērt no 20 līdz 100 kg. Par ko ir atbildīgi atsevišķi ģeneratora elementi?
Piedzen ģeneratoru caur vārpstu un rada elektroenerģiju. Ģeneratoriem vienmēr izmanto nemainīga ātruma motorus (rotācijas ātrums tiek uzturēts vienādā līmenī neatkarīgi no ģeneratora pašreizējās slodzes un pieslēgto ierīču enerģijas patēriņa līmeņa. Tas ir tāpēc, ka motors ir atbildīgs par elektriskās strāvas frekvences stabilizēšanu.
Atbildīgs par elektroenerģijas ražošanu. Spriegums tiek radīts, rotējot tinumu elektromagnētiskā laukā. Ģenerators sastāv no statora (cilindriska korpusa), mehāniskā rotora, vārpstas, ko darbina motors, un tinuma.
Šeit ir uzstādītas vadības ierīces un elektriskie savienojumi. Mobilā ģeneratora korpuss parasti ir izturīgas konstrukcijas, kas aizsargā ģeneratoru no bojājumiem un atvieglo tā transportēšanu.
Labam mājas ģeneratoram jābūt klusam, viegli lietojamam, ērti transportējamam un jānodrošina pietiekami daudz enerģijas, lai darbinātu svarīgākās mājsaimniecības elektroierīces. Tāpēc ideāli piemērots ir neliels vienfāzes benzīna ģenerators ar jaudu aptuveni 2-3 kW.
Kāpēc? Tāpēc, ka tas ir pieejams par ļoti pieņemamu cenu. To ir viegli transportēt, tas aizņem maz vietas un ar to var darbināt lielas elektroierīces, piemēram, katlu, ledusskapi vai LED apgaismojumu. Ģeneratora jaudai jābūt par 20-30 % lielākai nekā visu tam pieslēgto ierīču jaudai. Ir vērts apsvērt arī modeli ar automātisko sprieguma regulatoru, lai sadzīves ierīces, piemēram, televizori un datori, varētu izmantot ģeneratora elektroenerģiju.
Ja jūsu mājai ir nepieciešams trīsfāzu ģenerators, ir vērts apsvērt hibrīda modeļus, kuros ir gan 230, gan 400 V rozetes. Tas ļauj ģeneratoram ne tikai apgādāt mājas elektrotīklu, bet arī kalpot kā trīsfāžu 400 V strāvas avotam (piemēram, jaudīgāku celtniecības iekārtu darbināšanai). Šādi trīsfāžu ģeneratori ir dārgāki nekā vienfāžu modeļi.
Vislabākā izvēle ir viegls, kompakts, vienfāzes (230 V) modelis ar benzīna dzinēju. Ģeneratora jaudai vajadzētu pietikt ar 2 kW. Ar to varēs darbināt ceļojuma ledusskapi, televizoru, tālruņa vai klēpjdatora lādētāju, radio atskaņotāju un mājas apgaismojumu. 2 kW ir pietiekami, lai darbinātu nelielus vadu elektroinstrumentus, piemēram, leņķa slīpmašīnu vai urbi.
Pārskatot dažādus ģeneratoru piedāvājumus, ir svarīgi ņemt vērā to galvenos tehniskos parametrus. Šādā veidā jūs varēsiet izvēlēties modeli, kas atbildīs jūsu vēlmēm, nepārmaksājot par neizmantoto potenciālu:
Maksimālā jauda - tai jābūt līdz 30 % lielākai par ierīču skaitu, ko vēlaties pieslēgt ģeneratoram.
Spriegums - ir pieejami vienfāzes (230 V) un trīsfāžu (400 V) ģeneratori. Vienfāzes modelis ir pietiekams mājsaimniecības ierīču avārijas elektroapgādei.
Dzinēja tips - benzīna dzinēji ir klusāki, lētāki un vieglāk darbināmi. Tie arī labāk startē zemā temperatūrā. Dīzeļdzinēji ir ekonomiskāki un izturīgāki, taču tie ir trokšņaināki, dārgāki un daudz smagāki.
Kontaktligzdas - pārbaudiet, cik daudz kontaktligzdu ir konkrētajam ģeneratoram un kā tās ir aizsargātas pret mitrumu (IP aizsardzības līmenis).
Darbības laiks - parasti vidējas jaudas ģenerators ar pilnu degvielas tvertni var nepārtraukti darboties aptuveni 12 stundas. Darbības laiks ir tieši atkarīgs no dzinēja darba tilpuma, apgriezienu skaita un degvielas tvertnes tilpuma.
Palaišana - lētākos modeļos dzinējs jāpalaiž manuāli (velkot startera auklu). Ja jums ir nauda, ir vērts ieguldīt līdzekļus modelī ar iebūvētu akumulatoru un elektrisko starteri. Tas ieslēdzas ar vienu pogas klikšķi.
Svars un korpuss - pārliecinieties, vai ģeneratora korpuss ir aizsargāts pret mitrumu un putekļiem un vai tas pasargā lietotāju no nejaušas saskares ar kustīgām daļām.
Ja plānojat darbināt jutīgas elektroniskās ierīces, piemēram, datorus vai televizorus, ir vērts ieguldīt līdzekļus ierīcē ar automātisku sprieguma stabilizācijas sistēmu. Tā pasargās iekārtas no sprieguma svārstībām.