Saīsinājums GPS apzīmē globālo pozicionēšanas sistēmu. GPS ar sd karti ir mainījis veidu, kā autovadītāji atrod ceļu no punkta A uz punktu B. GPS tīkls sastāv un darbojas pateicoties satelītiem, kuri atrodas zemes atmosfērā un gandrīz nepārtraukti raida signālus. Katrs no tiem pastāvīgi pārraida savu atrašanās vietu, statusu un laiku, izmantojot unikālu identifikācijas signālu.
Auto un moto navigācijas sistēmās un viedtālruņos ir GPS uztvērēji, kas izmanto šos signālus, lai noteiktu atrašanās vietu ļoti precīzi un nekļūdīgi jebkuros laika apstākļos.
Plašāka satelītu un GPS sistēma tika ieviesta un sāka darboties deviņdesmitajos gados, lai gan pirms tam gaisa armija savos nolūkos izmantoja dažādas ļoti līdzīgas metodes un signālus. GPS navigācija autobraucēju vidū plašāk tika ieviesta 2000. gadu sākumā, jo autoražotāji šo iespēju iekļāva rūpnīcas opcijā, un lētas ierīces, kas uzstādītas uz paneļa, piemēram, Garmin un TomTom, kļuva visuresošas-pirms to lielākoties aizstāja ar viedtālruņa navigāciju.
GPS sastāv no trim dažādiem komponentiem, ko sauc par segmentiem, kas kopā sniedz informāciju par atrašanās vietu.
Trīs GPS segmenti ir:
· Kosmoss (satelīti) - satelīti, kas riņķo ap Zemi, pārraidot signālus lietotājiem par ģeogrāfisko atrašanās vietu un diennakts laiku.
· Zemes vadība-Vadības segmentu veido uz Zemes balstītas monitoru stacijas, galvenās vadības stacijas un zemes antena. Kontroles darbības ietver satelītu izsekošanu un vadīšanu kosmosā un pārraides pārraudzību. Monitoringa stacijas ir gandrīz visos pasaules kontinentos, tostarp Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā, Āfrikā, Eiropā, Āzijā un Austrālijā.
· Lietotāju aprīkojums - GPS uztvērēji un raidītāji, ieskaitot tādus priekšmetus kā pulksteņi, viedtālruņi un telemātikas ierīces.
GPS satelīti, kas izvietoti vienmērīgi pa sešām dažādām orbītām aptuveni 12 550 jūdžu augstumā, divas reizes dienā riņķo apkārt zemeslodei. Tas nodrošina, ka vismaz četri satelīti vienmēr ir redzami jebkuram android GPS uztvērējam no jebkura Zemes punkta, lai gan ģeogrāfija un pilsētu kanjoni, ko veido augstas ēkas, var bloķēt šos redzamības signālus.
Apvienojot trīs satelītu koordinātas, tālruņa vai automašīnas GPS uztvērējs bez interneta var noteikt tā atrašanās vietu. Ceturtā satelīta signāla pievienošana ļauj ierīcēm noteikt arī atrašanās augstumu. Pārklājot šo informāciju iebūvētajā vai mākoņu avotu karšu datu bāzē, uztvērējs var sniegt detalizētus norādījumus automašīnai. Piedevām, izmantojot GPS signālu iespējams atrast tādas pakalpojumu atrašanās vietas kā restorāni, degvielas uzpildes stacijas un citi punkti. Cena GPS iekārtām svārstās atkarībā no izvēlētā modeļa, tomēr, ja vēlaties to iegādāties lētāk, atsauksmes leicina, ka ir vērts ieskatīties interneta akciju piedāvājumā.
GPS ir spēcīgs un uzticams rīks uzņēmumiem un organizācijām daudzās dažādās nozarēs. Mērnieki, zinātnieki, piloti, laivu kapteiņi, pirmie reaģētāji un kalnrūpniecībā un lauksaimniecībā strādājošie ir tikai daži no cilvēkiem, kuri ikdienā izmanto GPS savam darbam. Viņi izmanto GPS informāciju precīzu apsekojumu un karšu sagatavošanai, precīzu laika mērījumu veikšanai, atrašanās vietas vai atrašanās vietas izsekošanai un navigācijai. GPS darbojas vienmēr un gandrīz visos laika apstākļos.
Ir pieci galvenie GPS pielietojumi:
· Atrašanās vieta - pozīcijas noteikšana.
· Navigācija - nokļūšana no vienas vietas uz citu.
· Izsekošana - objekta vai personīgās kustības uzraudzība.
· Kartēšana - pasaules karšu izveide.
· Laiks - ļauj veikt precīzus laika mērījumus.