Ledusskapis ir virtuves sirds. Izlasot šo pārskatu, jūs uzzināsiet, kam noteikti jāpievērš uzmanība, izvēloties šo svarīgo ierīci. Mēs palīdzēsim jums atrast ledusskapi vai saldētavu, kas atbildīs jūsu virtuves interjeram un apmierinās visas ģimenes vajadzības.
Ražotāji piedāvā dažādus ledusskapju modeļus, kas piemēroti dažādu izmēru un stilu virtuvēm.
Divdurvju ledusskapji. Stilīgas, ietilpīgas ierīces, kas apvieno ledusskapja un saldētavas funkcijas. Tie ir lielāki nekā tradicionālie ledusskapji, un tiem ir divas durvis. Saldētava var būt izvietota ierīces sānos (tā saucamais "Side-by-Side" variants) vai apakšā ("French Door").
Ledusskapji-saldētavas. Šīs ierīces satur atsevišķu saldētavas nodalījumu, kas var būt gan apakšā, gan augšā. Viena un tā paša tilpuma ierīcēm var būt dažāda lieluma saldētavas. Modeļi ir pieejami ar proporcijām 70/30, 60/40 un 50/50, un tie ir piemēroti svaigu pārtikas produktu vai saldētu krājumu glabāšanai.
Vertikālās saldētavas. Atsevišķu saldētavu ir viegli iekļaut virtuves interjerā. Šādas saldētavas ir pieejamas dažādos izmēros: mazas, skapja lieluma vai pilna ledusskapja augstuma.
Ledusskapji. Ledusskapis bez saldētavas ļauj elastīgi veidot virtuves vidi. Tajā varat glabāt svaigus un bieži lietojamus pārtikas produktus, bet saldēto pārtiku – atsevišķā saldētavā vai saldētavas kastē.
Saldētavas kastes. Saldētavas kasti, kurā tiek glabāti lieli saldētu pārtikas daudzumi, varat novietot pieliekamajā. Ir modeļi, kas var darboties ļoti zemā temperatūrā, tāpēc tos var turēt neapsildītā garāžā vai stiklotā verandā visu gadu.
Vīna ledusskapji. Tie nodrošina optimālus apstākļus jūsu dzērienu glabāšanai. Daži modeļi var uzturēt dažādus temperatūras režīmus, un iekšējais apgaismojums padara tos par pievilcīgu virtuves interjera akcentu.
Vai izvēlēties iebūvējamu vai brīvi stāvošu ledusskapi? Pieņemot lēmumu, jāņem vērā vairāki faktori.
Iebūvētie un brīvi stāvošie ledusskapji galvenokārt atšķiras pēc tilpuma. Brīvi stāvoši modeļi ir ietilpīgāki nekā tādu pašu izmēru iebūvējamie ledusskapji. Iebūvētās ierīces ir konstruētas tā, lai tās varētu darboties slēgtā telpā. Tās ir viegli pielāgot virtuves interjeram, taču, kad tās ir uzstādītas, tās ir grūtāk pārvietot uz citu vietu.
Jaunās paaudzes brīvi stāvošie ledusskapji un saldētavas izceļas ar stilīgu dizainu un bieži vien kļūst par galveno virtuves vides akcentu. Šādas ierīces ir elastīgākas un bieži vien maksā mazāk nekā to pašu iespēju iebūvējamie modeļi.
Pirms konkrēta modeļa izvēles, noskaidrosim, kāda augstuma un izmēra ledusskapi varēsim ievietot savā virtuvē:
Precīzi nomēriet paredzētās vietas augstumu, dziļumu un platumu.
Pārliecinieties, ka izvēlētā ierīce noteikti izies caur jūsu dzīvokļa vai mājas durvīm un ka būs pietiekami daudz vietas tās nogādāšanai līdz stāvēšanas vietai.
Atstājiet pietiekami daudz vietas durvju eņģēm un durvīm. Izlemiet, uz kuru pusi durvis atvērsies.
Pārliecinieties, ka ierīcei ir pietiekama gaisa cirkulācija – ierīces augšpusē, sānos un aizmugurē jāatstāj vismaz 1–2 cm atstarpes. Tas ir īpaši svarīgi, ja ledusskapis tiek iebūvēts virtuves skapī.
Nelieciet ledusskapi neapsildītās telpās, kur temperatūra ir zemāka par 13 °C. Novietojiet to sausā un labi vēdināmā vietā.
Sals ir ledusskapja ienaidnieks. Tas padara pārtiku ātrāk novecojošu un liek ierīcei darboties pilnā jaudā. Tāpēc ir vērts izvēlēties modeli ar bezsala tehnoloģiju.
Bezsala tehnoloģija. Sensori un pastāvīga ventilācija nodrošina vienmērīgu temperatūru visā ledusskapī. Tādēļ neveidojas ledus kristāli, un pārtikas produkti paliek svaigi ilgāk. Turklāt ierīce pastāvīgi darbojas optimālā režīmā, taupot enerģiju un nodrošinot ilgmūžību.
Automātiskā atsaldēšana. Ierīces bez bezsala režīma bieži vien ir aprīkotas ar automātisko "Low Frost" atsaldēšanas funkciju.
Rokas atsaldēšana. Šo tradicionālo metodi joprojām izmanto lētākajos modeļos, kuriem ir statiskā dzesēšanas sistēma. Šādu ledusskapi vai saldētavu būs nepieciešams atsaldēt manuāli. Ir ļoti svarīgi, lai saldētavas sienas vienmēr būtu tīras un brīvas no sala, jo sals būtiski palielina elektroenerģijas patēriņu.
Tradicionālie ledusskapju kompresori darbojas pārtraukti. Ja temperatūra pārsniedz noteikto robežu, tie ieslēdzas un darbojas, līdz tiek sasniegts vēlamais dzesēšanas līmenis. Jaunās paaudzes pastāvīgi darbojošies digitālie invertora kompresori darbojas nepārtraukti ar dažādu intensitāti.
Digitālais invertora kompresors var reaģēt uz vismazākajām temperatūras izmaiņām, palielinot vai samazinot savu darbības ātrumu. Karstā dienā, bieži atverot ledusskapja durvis vai ievietojot tajā nesasaldētus produktus, šāds kompresors sāk darboties pilnā jaudā, un, sasniedzot nepieciešamo temperatūru, tas pārslēdzas uz ekonomisko režīmu.
Digitālais invertora kompresors darbojas ļoti klusi pat tad, ja tam ir jāsasniedz pilna jauda. Efektīva temperatūras kontroles sistēma nodrošina, ka tas ir nepieciešams ļoti reti. Tādējādi kompresors mazāk nolietojas, un ražotāji tam bieži vien piešķir 10–20 gadu garantiju.
Dažiem ledusskapju modeļiem ir divas vai pat trīs neatkarīgas dzesēšanas sistēmas, kas patstāvīgi kontrolē ledusskapja un saldētavas darbību. Šim risinājumam ir vairākas priekšrocības:
Enerģijas taupīšana. Dzesēšanas sistēmas darbību kontrolē sensori un mikrokompijuters, kas fiksē vismazākās temperatūras izmaiņas. Tādējādi aukstais gaiss tiek pūsts tur, kur tas ir nepieciešams.
Optimālas temperatūras un mitruma uzturēšana. Vienas zonas temperatūras iestatījumi neietekmē citas zonas darbību. Turklāt uz ledusskapja zonu netiek pūsts sausais saldētavas gaiss, tādējādi tiek uzturēts augstāks mitruma līmenis, kas ļauj pārtikas produktiem ilgāk saglabāties svaigiem.
Novērš smaku sajaukšanos. Gaiss cirkulē tikai vienas zonas iekšpusē, tādējādi nepatīkamās pārtikas smakas neizplatās visā ledusskapja tilpumā.
Metāls ir lielisks siltuma vadītājs. Metāla ledusskapja sienas ne tikai izskatās lieliski, bet arī vienmērīgi sadala aukstumu visā ledusskapja zonā. "Metal Cooling" arī saglabā aukstumu un vēso gaisu ledusskapja iekšpusē, kad durvis tiek atvērtas, un ātri kompensē siltuma zudumus, kad durvis tiek aizvērtas.
Auksta ūdens un ledus kubiņu dozators ir noderīga funkcija, kuras priekšrocības jūs noteikti novērtēsiet karstā vasaras dienā. Ražotāji piedāvā ledusskapjus ar manuāli uzpildāmiem un ar ūdensvadu savienojamiem dozatoriem.
Nepievienots dozators. Ekonomisks, bet praktisks risinājums ir ūdens tvertne, kas ietilpst ledusskapja durvju plauktā. Vajadzības gadījumā to var izņemt, lai atbrīvotu vietu citiem pārtikas produktiem.
Pievienots dozators. Izvēloties šādu dozatoru, pārliecinieties, ka to varēsiet savienot ar cauruli. Ieteicams, lai ierīce atrastos ne vairāk kā 1,5 m attālumā no tuvākā pieslēguma.
Arvien vairāk ledusskapju modeļu ir aprīkoti ar tehnoloģijām, kas nodrošina pārtikas svaigumu, garšu un palīdz saglabāt tās uzturvērtību.
Kontrolēts gaisa mitrums. Piemērots gaisa mitrums palēnina baktēriju vairošanos, tāpēc samazinās nepatīkamo smaku veidošanās un pārtika ilgāk saglabājas svaiga.
Ātrā sasaldēšana. Tās laikā pārtikā neveidojas lieli ledus kristāli, kas varētu bojāt augļu un dārzeņu audu struktūru. Šādi apstrādāti produkti ļoti ilgi saglabā dabisko garšu.
Specializētas ledusskapja zonas. Šeit tiek radīti optimāli apstākļi dārzeņu, gaļas un zivju glabāšanai. Ražotāji piedāvā dažādus ledusskapja nodalījumu veidus:
0 °C zona. Atvilktne, kurā pastāvīgi tiek uzturēta ļoti zema temperatūra. Gaļa, zivis, sviests vai siers, kas tiek glabāti šajā zonā, saglabā savas uzturvērtības divas reizes ilgāk. Šādā ēdienā neveidojas ledus kristāli, un produktus, kas tiek izņemti no ledusskapja, var uzreiz lietot uzturā vai izmantot ēdiena pagatavošanai.
Svaiguma zona. Paredzēta gaļas, zivju un dārzeņu glabāšanai. Tajā temperatūra ir pāris grādus zemāka nekā pārējā ledusskapja zonā, bet tā mainās atkarībā no izvēlētā ledusskapja režīma.
Daudzfunkcionāla zona. Tā darbojas neatkarīgi no pārējā ledusskapja. Šī zona pielāgojas jūsu vajadzībām. Izvēloties optimālu temperatūras režīmu, šeit var uzglabāt dārzeņus (+3 °C), gaļu un zivis (0 °C) vai sasaldēt dažādus pārtikas produktus (-5 °C).
Ledusskapja radītais troksnis ir atkarīgs no dzesēšanas tehnoloģijas.
Ledusskapji ar bezsala sistēmu darbojas nedaudz skaļāk nekā citas ierīces. Trokšņa līmeni var samazināt, pareizi noregulējot ledusskapja kājiņas. Tomēr, salīdzinot ar agrāk ražotajiem modeļiem, mūsdienu ierīces darbojas ļoti klusi.
Trokšņa līmenis ir norādīts ledusskapja aprakstā, un tas tiek izteikts decibelos (dB (A)). Jaunie ledusskapji vidēji rada 36–45 dB (A) troksni, kas ir salīdzināms ar skaņām bibliotēkā.
Ledusskapis ir viena no lielākajām elektroenerģijas patērētājām mūsu mājās. Tāpēc, izvēloties jaunu ledusskapi, tā ekonomiskums ir ļoti svarīgs kritērijs.
Kopš 2021. gada ledusskapji un saldētavas tiek sadalīti burtiem apzīmētās klasēs (no A līdz G). Jaunā A energoefektivitātes klase aptver ledusskapjus un saldētavas, kas ir par aptuveni 60% efektīvāki nekā vecā A+++ standarta modeļi.
Uz etiķetes ir norādīts arī tas, cik daudz elektroenerģijas ierīce patērē gadā. Turklāt etiķete ir papildināta ar jauniem trokšņa klasifikatoriem (no A līdz D), kas paskaidro decibelos (dB) norādīto trokšņa līmeni.
2021. gada etiķetes versijā jūs redzēsiet arī QR kodu. Tas jūs novirzīs uz ES produktu datubāzi (EPREL), kur atradīsiet produkta datu lapu un visu informāciju par energoefektivitāti.