Datora laikmeta sākumā IBM pc lielā mērā kļuva par standarta datoru, pateicoties tā modulārajai arhitektūrai ar maināmiem komponentiem.
Tāpat kā oriģinālajā IBM, tagad katra datoram mātesplatē ir sloti, kuros jebkurš trešās puses ražotājs var ievietot komponentus, kas nepieciešami datora darbībai. Starp šīm sastāvdaļām: grafiskā karte, kas ir atbildīga par visu ekrānā redzamo attēlu parādīšanu.
Grafikas karte izskatās kā mazāka datora mātesplates versija - tā ir iespiedshēmas plate, kurā ir procesors, RAM un citi komponenti. Grafikas karti dažreiz parasti dēvē par grafikas apstrādes bloku vai GPU, bet patiesībā GPU ir tikai grafikas kartes sastāvdaļa (kaut arī primārā, noteicošā sastāvdaļa).
· Mātesplatē ir iebūvēts integrēts GPU, un to nevar uzlabot vai nomainīt. Integrēts GPU atradīsiet portatīvajiem datoriem un lētos galddatoros. Šīm grafikām parasti ir neliela veiktspēja, un tās nedarbojas labi tādiem uzdevumiem kā spēles vai profesionāla grafikas ražošana.
· Diskrēts GPU ir uzstādīts grafikas kartē, kas ieslīd datora paplašināšanas slotā mātesplatē. Šāda jaudīga veida grafikas karte ir nomaināma, tāpēc to var uzlabot, izstrādājot jaunākas videokartes, un tas palīdz novērst datora novecošanu.
Mūsdienu grafikas kartes ir ārkārtīgi sarežģītas ierīces, kas savā ziņā darbojas kā atsevišķi datori. Tie veic milzīgu skaitu aprēķinu un parasti ir vismodernākās datora sastāvdaļas-īpaši augstas klases videokartes, kas optimizētas spēlēm un modernai grafikas apstrādei.
Tās ir ne tikai atbildīgi par parastas 2D grafikas, piemēram, logu un dokumentu, zīmēšanu, bet arī labākās mūsdienu videokartes var reāllaikā radīt reālistisku, augstas izšķirtspējas 3D grafiku, neprasot iepriekšēja satura atveidošanu. Tie ir būtiski laba grafika ražošanai, piemēram, fotografēšanai un video ražošanai, jo tie spēj manipulēt un apstrādāt milzīgu skaitu pikseļu reālā laikā.
Arvien vairāk grafikas kartes spēj veikt arī paņēmienu, kas pazīstams kā staru izsekošana. Staru izsekošana ir 3D grafikas veids, kurā ainas tiek atveidotas, izsekojot katra gaismas staru ceļu ainā un precīzi modelējot tā ietekmi uz materiāliem un faktūrām attēlā. Staru izsekotā grafika ir neticami reālistiska, un to iepriekš varēja atveidot tikai ar lielu apstrādes jaudu. Tā kā grafisko karšu ar staru izsekošanas iespējām cena turpina samazināties, videospēles arvien vairāk paļausies uz staru izsekoto grafiku, lai sniegtu kinoteātra kvalitātes vizuālos attēlus reāllaikā.
Praktiski visas videokartes izstrādā divi konkurējoši zīmoli: Nvidia un AMD. Neatkarīgi no tā, kāda veida grafisko karti jūs iegādājaties vai atrodat savā datorā, to gandrīz noteikti pārdod tieši viens no šiem uzņēmumiem vai trešās puses uzņēmums, kas licencējis šo tehnoloģiju.
Tas atvieglo grafikas kartes iegādi, jo, lai gan ir daudz uzņēmumu, kas pārdod grafikas kartes, jūs vienmēr varat tās tieši salīdzināt, jo tās visas izmanto to pašu pamatā esošo arhitektūru. Citiem vārdiem sakot, Nvidia GeForce 2070 GPU izturēsies gandrīz vienādi neatkarīgi no tā, vai to iegādājaties no Asus, MSI, Gigabyte vai Nvidia.
AMD ir tuvs Nvidia konkurents.Bet parasti labākās AMD kartes piedāvā līdzīgu veiktspēju kā labākajām Nvidia kartēm. Lētāk iespējams video kartes iegādāties interneta vietnēs, akcija sniedz iespēju iegūt vēlamo preci par pieejamāku cenu.