Informācija
Preču katalogs

M-wave Portatīvie datori

Labākie piedāvājumi kategorijā

Bigbox.lv interneta veikalā Portatīvie datori tiek pārdoti vieni no populārākajiem ražotājiem - M-wave. M-wave Portatīvie datori Cenas sākas no 0,00 €. Bigbox.lv veikalā jūs atradīsiet vairāk nekā 0 dažādus modeļus. Izmantojot kreisajā pusē esošos filtrus, jūs varat viegli mainīt vēlamos preču parametrus, lai pēc iespējas vieglāk atrastu sev piemērotāko produktu. Mēs piegādāsim attiecīgu šīs kategorijas preci termiņā, kas norādīts blakus precei.

Kā izvēlēties klēpjdatoru 2024. gadā?

Neatkarīgi no tā, vai esat nelokāms Windows vai Mac sistēmas fans, vai varbūt vēlaties izmēģināt kaut ko jaunu, pirms iegādājaties jaunu klēpjdatoru, jums ir jāzina, ko meklēt jaunajā klēpjdatorā. Kādu ražotāju, procesoru vai displeju izvēlēties? Vai datoram ir pietiekami daudz operatīvās atmiņas un pieslēgumu jūsu perifērijas ierīcēm? Vai varēsiet spēlēt spēles un kādā izšķirtspējā? Uzziniet visu nepieciešamo, lai izvēlētos pareizo datoru, šeit.

Šajā rokasgrāmatā aplūkosim 2024. gada klēpjdatoru tendences - ko ir vērts izvēlēties un no kā vajadzētu izvairīties. Windows 11 lietotājiem visgrūtāk ir izvēlēties jaunu klēpjdatoru - iespēju un konfigurāciju skaits ir vienkārši milzīgs. Apple pircējiem ir daudz vienkāršāks uzdevums. Taču ikvienam ir jāizpilda mājasdarbs.

Operētājsistēma

Operētājsistēma ir pirmā lieta, kas jāizvēlas pirms klēpjdatora iegādes. Katrai operētājsistēmai ir savas īpatnības, tāpēc ir lietderīgi noskaidrot, kas jums būs nepieciešams, lai jūsu datorā optimāli darbotos Windows 11, macOS, ChromeOS vai Linux.

Windows 11

Datori ar operētājsistēmu Windows ir ārkārtīgi daudzveidīga kategorija. Tos piedāvā vairāki desmiti ražotāju, un to kvalitāte un cenas var ievērojami atšķirties atkarībā no izvēlētā modeļa un zīmola. Ātrākie modeļi veiktspējas un bieži vien arī cenas ziņā pārspēj Apple datorus ar macOS. Daudzi ražotāji pielāgo savus Windows modeļus īpašām vajadzībām, piemēram, spēlēm vai biznesa vajadzībām.

Windows datori ir visdažādāko formu un izmēru. Papildus standarta modeļiem šajā kategorijā ir pieejami datori ar 360° leņķī nolokāmu vai pilnībā noņemamu ekrānu, atsevišķu tastatūru un peli. Arvien vairāk Windows ierīcēm ir skārienekrāni. Tās ir pat zemākā cenu diapazonā. Šīs lietas neredzēsiet nevienā Apple MacBook portatīvajā datorā ar macOS operētājsistēmu. Izņemot īsu periodu, kad tie bija aprīkoti ar skārienjūtīgo joslu, tie paliek uzticīgi konservatīvai dizaina līnijai.

Tiem Windows lietotājiem, kuriem nepieciešams gan planšetdators, gan klēpjdators, ir vērts pievērst uzmanību daudzu ražotāju piedāvātajiem daudzpusīgajiem "divi vienā" modeļiem, kas var veikt abas funkcijas.

Programmatūras ziņā Windows ir daudz atvērtāka nekā macOS. Daudzas spēles un biznesa programmas darbojas tikai operētājsistēmā Windows. Windows ir divu gadu atjauninājumu cikls, bet macOS - viena gada atjauninājumu cikls. Tomēr operētājsistēmai Windows ir lielāka iespēja saņemt galvenos atjauninājumus ar jaunām funkcijām. Ne visas no tām ir pieņemamas lietotājiem.

macOS

Apple aizsargā savu zīmolu un produktus izdod ļoti apzināti. Jebkuram produktam ar Apple preču zīmi jāatbilst uzņēmuma stingrajiem standartiem. Tāpēc MacBook Air un MacBook Pro sērijas klēpjdatori ir ļoti ērti un stabili. Un, tā kā to pamatā ir vienota ekosistēma, Apple atbalsta tīkls var vieglāk palīdzēt atrisināt lielāko daļu lietotāju problēmu.

Kvalitatīvs dizains ir viena no Mac datoru raksturīgajām iezīmēm. Tie izskatās lieliski, tiem ir augstas kvalitātes displeji, un tas nozīmē, ka tie bieži vien maksā vairāk nekā Windows un Chrome OS alternatīvas.

Mac izmanto ātrdarbīgus komponentus, taču tiem nav tādu grafikas mikroshēmu, kādas ir jaudīgajos Windows personālajos datoros. Turklāt ir gandrīz neiespējami uzlabot Apple ražotos klēpjdatorus, mainot vai pievienojot komponentus. Tāpēc, iegādājoties Apple produktu, ir svarīgi izvēlēties konfigurāciju, kas kalpos visu datora kalpošanas laiku.

No 2020. gada beigām Apple datoros tiek izmantoti iekšēji procesori ar iespaidīgu ātrumu un ārkārtīgi zemu enerģijas patēriņu. Jaunākās M3 sērijas mikroshēmas ir neticami ātras dažādu aprēķinu veikšanā un video informācijas apstrādē. Ja vēlaties jaudīgāko datoru, izvēlieties MacBook Pro modeļus ar M3 Pro un M3 Max mikroshēmām. Tie ir paredzēti izstrādātājiem, kas strādā ar sarežģītiem 3D modeļiem un īpaši augstas izšķirtspējas video.

Apple stingrie dizaina standarti attiecas arī uz macOS operētājsistēmu, kas ir vienkārša un intuitīvi lietojama. Atšķirībā no Windows šajā platformā ir iebūvēts biroja lietojumprogrammu komplekts, kā arī rīki video materiālu, audio un fotoattēlu rediģēšanai. Katra lietojumprogramma labi tiek galā ar pamata uzdevumiem, savukārt profesionāli lietotāji var izvēlēties no plašā radošo profesiju rīku klāsta. Dizaineri, fotogrāfi un vlogeri iecienījuši Apple produktus tieši šim nolūkam.

Lai gan Apple ražo datorus, kas ir tikpat ātri un bieži vien pat ātrāki par saviem Windows kolēģiem, tie joprojām nav īpaši piemēroti spēlēm. Daudzi no populārākajiem spēļu izstrādātājiem tās piedāvā tikai Windows personālajiem datoriem un spēļu konsolēm. Savukārt Apple joprojām nepiedāvā skārienjūtīgos personālos datorus.

Chrome OS

Google Chrome OS ir ļoti atšķirīga operētājsistēma no Windows un macOS. Platformas pamatā ir tīmekļa pārlūkprogramma Chrome. Sākotnēji tā tika izstrādāta darbam tikai ar tīmekļa pakalpojumiem, un tai pat nebija parastu lietojumprogrammu. Laika gaitā Chrome OS tika modernizēta, lai atbalstītu rīkus, ko izmanto parastos datoros un Android mobilajās lietotnēs.

Datori ar Chrome OS tiek saukti par Chromebook. Tā kā operētājsistēmai nav nepieciešami jaudīgi komponenti, šie datori ir daudz lētāki nekā Windows vai macOS. Šā iemesla dēļ tos bieži var atrast skolās un iestādēs, kur lietotāji lielāko daļu laika pavada, izmantojot tiešsaistes pakalpojumus.

Daži ražotāji piedāvā modeļus, kas pēc iespējām un izskata gandrīz neatšķiras no saviem augstākās klases Windows vai MacBook kolēģiem. Daudzi Chromebook ir aprīkoti ar skārienjūtīgo ekrānu vai ar 360° leņķī pagriežamu ekrānu un noņemamu tastatūru.

Chromebookos var darbināt Android lietotnes, kas lejupielādētas no Google Play lietotņu veikala. Tādējādi ikviens viedtālruņa lietotājs to var izmantot kā mobilo palīgu īsziņu rakstīšanai, saziņai, filmām, darbam un izklaidei. Turklāt ierīcēs ar operētājsistēmu Chrome OS var instalēt bezmaksas operētājsistēmu Linux un izmantot visas tai pievienotās lietotnes, piemēram, bezmaksas fotoattēlu redaktoru GIMP vai spēļu veikalu Steam.

Portatīvo datoru veidi

Ir vairākas klēpjdatoru kategorijas, kas izstrādātas atbilstoši lietotāju vajadzībām un finanšu iespējām. Pērkot klēpjdatoru, izlemiet, kādam nolūkam plānojat to izmantot.

Budžeta klase (līdz 500 €)

Datoru cenas ir ļoti atšķirīgas. Daži maksā 2000 eiro, bet citi - 500 eiro un pat mazāk. Šie budžeta klēpjdatori ir ideāli piemēroti cilvēkiem, kuri pie datora pavada maz laika un izmanto to tikai pamatdarbiem, piemēram, rakstīšanai, interneta pārlūkošanai vai filmu skatīšanai. Neraugoties uz to zemo cenu, budžeta ierīces ir diezgan izturīgas. Izvēloties pamata klēpjdatoru, pārliecinieties, ka tam ir labs ekrāns, tastatūra un skārienpaliktnis. Tās ir sastāvdaļas, kas nodrošina ērtu ierīces lietošanu.

Lētos klēpjdatoros neatradīsiet jaudīgu procesoru, videokarti vai lielu operatīvās atmiņas apjomu. Tie nespēs spēlēt jaunākās spēles, un to darbība var ievērojami palēnināties, ja pārlūkprogrammā atvērsiet vairākas vietņu cilnes. Taču, lietojot biroja lietojumprogrammas vai citus vienkāršus rīkus, jūs nepamanīsiet jaudas trūkumu.

Šajā cenu kategorijā ietilpst gandrīz visi Chrome OS modeļi, kā arī daudzi no vislētākajām Windows datoru sērijām.

Populārākie modeļi (500-1500 €)

Šajā cenu diapazonā, iespējams, ir vislabākais cenas un vērtības attiecība. Par šādu naudu jūs varat saņemt daudz ātrākas sastāvdaļas un izturīgāku dizainu. Vai vēlaties izturīgu metāla korpusu, kvalitatīvu OLED displeju, jaudīgu procesoru un ātru grafikas karti, kas atbalsta jaunākās spēles? Ja meklējat modeli, kas maksā līdz 1000 eiro, jums būs jāsamazina vēlmju saraksts līdz dažām galvenajām prioritātēm. Kad tuvojaties 1 500 eiro robežai, ražotāji spēs izpildīt daudzas, ja ne visas jūsu vēlmes.

Premium klase (no 1500 €)

Nav pārsteidzoši, ka labākie klēpjdatori ietilpst šajā kategorijā. Par nedaudz lielāku naudas summu, nekā jūs iztērētu vidējās klases modelim, jūs iegūsiet ilgāk kalpojošu akumulatoru (dažos gadījumos), labāku veiktspēju, vēl jaudīgākus komponentus, lielākus un augstākas izšķirtspējas displejus ar jaunākajām tehnoloģijām, piemēram, mini-LED apgaismojumu, un kopumā - labāku kvalitāti. Ja esat aizrautīgs datorspēļu spēlētājs vai lietotājs, kuram nepieciešams darbināt resursietilpīgas lietojumprogrammas, šīs klases piezīmjdatoriem jāpievērš vislielākā uzmanība.

Neraugoties uz augstākās klases modeļu augstāku cenu, izvēle ir ļoti plaša. Cilvēkiem, kas daudz ceļo, ir pieejami jaudīgi klēpjdatori ar 13 collu displejiem. Ja vēlaties spēlēt spēles un veidot saturu, ir vērts pievērst uzmanību 16 collu un lielākiem modeļiem ar vēl jaudīgākiem procesoriem un īpašām grafikas kartēm.

Šajā kategorijā ietilpst labākie piedāvājumi no dažādiem ražotājiem: Dell XPS 13 Plus un Dell XPS 16, Asus Rog Zephyrus G14, Lenovo ThinkPad X1 Extreme un gandrīz viss Apple MacBook Pro klāsts.

Divi vienā klēpjdatori

2-in-1 klēpjdatori ir modeļi, kas apvieno labākās klēpjdatora un planšetdatora funkcijas. Ja nepieciešams, varat strādāt ar tastatūru un skārienpaliktni, bet citos gadījumos izmantot skārienekrānu. Šajā kategorijā ietilpst divi modeļi: 360° slīpi vai noņemami.

"Divi vienā" datori ir daudzpusīgi, taču tie ir visjaudīgākās un visplašāk paplašināmās ierīces. Dizaina īpatnību un augstāku ražošanas izmaksu dēļ lietotājam var nākties samierināties ar mazāk jaudīgu procesoru un mazāk ātru integrēto video apakšsistēmu. Turklāt šādi modeļi ir dārgāki nekā parastās konstrukcijas datori, kas izgatavoti no līdzīgām sastāvdaļām.

Universālās preces parasti ir mazāk ērtas nekā specializētās. Izņēmums nav arī "divi vienā" datori. Daži ir labāki kā personālie datori, bet citi - kā planšetdatori. Tāpēc, pirms izvēlēties "divi vienā", ir jāpārdomā, kādas funkcijas jums būs visvairāk nepieciešamas.

Ultrabooki

Terminu "ultrabook" radīja Intel. Ar to apzīmē īpaši vieglus, kompaktus klēpjdatorus ar ilgu akumulatora darbības laiku. Ultrabookos tiek izmantoti SSD un Intel Core Ultra sērijas procesori. Pateicoties enerģijas taupīšanas funkcijām, tie nav visātrākie, taču tie ir piemēroti lielākajai daļai ikdienas uzdevumu.

Ultrabook nosaukums ir kļuvis tik populārs, ka cilvēki ar to ir sākuši apzīmēt kompaktus klēpjdatorus, kuriem nav Intel procesoru, piemēram, MacBook Air. Tieši šī Apple sērija aizsāka īpaši kompaktu un vieglu piezīmjdatoru kategoriju.

Biznesa klase

Biznesa klases datoriem ir vairākas funkcijas, kas var patikt vidusmēra pircējam, lai gan tie ir paredzēti profesionāļiem. To dizains parasti nav tik krāsains kā parastajām sērijām, taču tie piedāvā izcilu akumulatora darbības laiku un izturīgākus korpusus.

Videogrāfiem un fotogrāfiem paredzētie biznesa klases modeļi parasti ir ātri, ar lielākiem displejiem un lielisku krāsu atveidi. Tajos daudz biežāk tiek piedāvātas arī labākas drošības sistēmas, piemēram, biometriskā pieteikšanās, un programmatūras paketes profesionāļiem, jo lielāka uzmanība tiek pievērsta drošībai un privātumam. Biznesa datoru lielākais trūkums ir izmaksas.

Spēļu datori

Portatīvajos spēļu datoros tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas, ko piedāvā datoru nozare. Spēļu datoram ir nepieciešams jaudīgs procesors, augstas klases videokarte un liels operatīvās atmiņas apjoms. Kompromisi šajās jomās var nozīmēt, ka jaunākās spēles datorā darbosies nepietiekami ātri.

Augstas klases spēļu klēpjdatori mēdz būt apjomīgi. Tas ir tādēļ, lai ietilpinātu komponentus, kas tiek izmantoti galddatoros vai ir ļoti līdzīgi tiem. Vēl viens kompromiss ir īss akumulatora darbības laiks.

Displejs ir viens no svarīgākajiem spēļu datora komponentiem. OLED displeji arvien biežāk tiek izmantoti spēļu modeļos. Tie nodrošina lieliskus skata leņķus un zemu latentumu. Spēļu datori ar mini-LED apgaismojumu debitēs 2023. gadā. Spēļu datoru displeji ir sasnieguši jaunas virsotnes arī atsvaidzināšanas frekvenču ziņā - displeji darbojas ar 240 Hz vai pat 480 Hz frekvenci. Augstāks atsvaidzināšanas ātrums nozīmē, ka displeji tagad var sekot līdzi īpaši ātriem komponentiem un piedāvāt ātras darbības spēles bez attēla kavēšanās, trīcēšanas un izplūšanas.

Kas man jāzina par klēpjdatora komponentiem?

Datora ātrums ir atkarīgs no tā sastāvdaļām. Protams, labākas sastāvdaļas būs dārgākas, tāpēc, tās izvēloties, ir svarīgi ņemt vērā klēpjdatora galveno mērķi. Piemēram, ierīcei, kas paredzēta tīmekļa pārlūkošanai vai dokumentu rakstīšanai, nav nepieciešams augstas klases procesors vai videokarte.

Procesori

Procesors ir piezīmjdatora smadzenes. Tas veic lielāko daļu skaitļošanas darbu. Diemžēl nav vienota parametra, kas ļautu novērtēt procesuora veiktspēju. Piemēram, divi procesori, kas darbojas ar vienādu taktātrumu, var dot pilnīgi atšķirīgus rezultātus.

Intel pašlaik piedāvā Core Ultra 5, Core Ultra 7 un Core Ultra 9 procesorus ar 14. paaudzes Meteor Lake mikroshēmām. Tikmēr AMD jaunākie portatīvo datoru varianti pieder Ryzen 7000 sērijai.

Pirms dažiem gadiem Apple laida klajā savus procesorus, kuru pamatā ir ARM arhitektūra, ko izmanto mobilajās ierīcēs. M sērijas mikroshēmas, kas šogad saņēma trešo atjauninājumu iterāciju, ir unikālas ar to, ka ražotājam ir izdevies vienā mikroshēmā ievietot ne tikai procesora kodolus un īpašu grafikas apakšsistēmu, bet arī RAM. Šāds risinājums ir ļāvis ievērojami samazināt pamatplates izmērus, samazināt enerģijas patēriņu un palielināt veiktspēju. Jaunie MacBooks ir ļoti ātri, un bieži vien tiem pat nav nepieciešama papildu dzesēšana. Apple nācās pārrakstīt operētājsistēmu un daudzas lietojumprogrammas, jo tika izmantota jauna procesora arhitektūra, kas līdz šim klēpjdatoros netika izmantota.

14. paaudzes Intel procesori ir veidoti, izmantojot hibrīdkonstrukciju, kas ir līdzīga Apple procesoru arhitektūrai. Tomēr tie turpina izmantot Intel arhitektūru, tāpēc Windows un šīs operētājsistēmas lietojumprogrammas darbojas bez izmaiņām.

AMD izmanto atjauninātu pašreizējās arhitektūras versiju, tāpēc tā ir ievērojami ātrāka par iepriekšējiem AMD piedāvājumiem. Tikpat svarīgi ir integrētās AMD Radeon video apakšsistēmas atjauninājumi, kas ietver RDNA3 arhitektūru, kura tiek izmantota AMD specializētajās video mikroshēmās, un paredzams, ka tā uzlabos veiktspēju spēlēs.

Jaunāks procesors gandrīz vienmēr ir labāks par vecāku. Tāpēc, izvēloties jaunu klēpjdatoru, meklējiet modeļus ar vairāku paaudžu vecākiem procesoriem. Ja datoru neizmantojat intensīviem uzdevumiem, piemēram, video montāžai, nebaidieties iegādāties jaunu vidējas klases procesoru. Piemēram, 14 kodolu Intel Core Ultra 5 125H nodrošina pietiekamu veiktspēju gandrīz visiem lietotājiem, lai gan daudzi dod priekšroku ātrākajam Core Ultra 7 155H.

Procesori un mākslīgais intelekts

Izvēloties datoru, ir ļoti svarīgi, lai tam būtu pietiekami daudz resursu tā kalpošanas laikam. Tas, kas šodien var šķist mazsvarīgi, pēc 2-3 gadiem var kļūt par svarīgāko datora uzdevumu. Pagājušajā gadā ir noticis izrāviens mākslīgā intelekta (AI) jomā. Čats GPT palīdz apstrādāt informāciju un veidot tekstu, Midjourney un DALL-E 3 rada reālistiskus fotoattēlus, un katru dienu parādās desmitiem jaunu mākslīgā intelekta rīku, kas palīdz cilvēkiem veikt dažādus uzdevumus, piemēram, radīt mūziku, veidot filmas vai meklēt informāciju tīmeklī.

Daudzi pakalpojumi, kuros izmanto mākslīgo intelektu, tagad darbojas internetā un tiem nav nepieciešami papildu datora resursi, bet lietojumprogrammu izstrādātāji arvien biežāk ievieš mākslīgā intelekta komponentus lietojumprogrammās, kas darbojas uz personālajiem datoriem. Mākslīgā intelekta darbu datorā veic tā sauktie neironu tīklu dzinēji, kas ir pieejami nākamās paaudzes Apple, Intel un AMD procesoros.

Videokarte

Šis nosaukums cēlies no galda datoriem, kuros katru ekrānā redzamo attēlu ģenerē atsevišķa plate. Klēpjdatorā viss parasti ir daudz kompaktāks.

Lielākajā daļā zemākas klases klēpjdatoru tiek izmantota tā dēvētā integrētā grafikas apakšsistēma, t. i., komponents, kas veic grafiskās kartes funkcijas, ir integrēts galvenajā procesorā. Piemēram, visiem Intel procesoriem ir integrēta grafika - Intel Arc mikroshēmas sastāvdaļa, kas paredzēta attēlu apstrādei. AMD ir izvēlējusies nedaudz atšķirīgu ceļu. Tās mikroshēmās ir divi neatkarīgi skaitļošanas un video apstrādes kodoli.

Dārgākiem klēpjdatoriem ir atsevišķa īpaša grafikas apakšsistēmas mikroshēma. Šīs mikroshēmas piegādā videokaršu ražotāji Nvidia un AMD. Nvidia jaunākās klēpjdatoriem paredzētās grafikas apakšsistēmas ir daļa no GeForce RTX 4000 sērijas. Tajā ietilpst RTX 4050, 4050 Ti, 4060, 4070, 4080 un 4090 modeļi. Tās ir dārgākās un jaudīgākās grafikas kartes, ko izmanto jaudīgākajos spēļu un biznesa klases datoros. Taču jaunajos personālajos datoros ir arī vecākas mikroshēmas, piemēram, RTX 3050, kas joprojām darbojas labi. AMD grafikas mikroshēmas, piemēram, RX 7000M un 7000S, piedāvā ievērojami labāku veiktspēju nekā integrētie risinājumi, taču tās klēpjdatoros ir daudz retāk sastopamas nekā Nvidia varianti.

RAM

RAM, ko bieži dēvē par operatīvo atmiņu vai vienkārši RAM (Random-Access Memory), ir īpaša datora sastāvdaļa, kas paredzēta īslaicīgai informācijas glabāšanai. Tā ir vieta, kur pārvietojas procesora apstrādātie dati. Ja atmiņas ir maz, dati tiek novirzīti uz atmiņas ierīci, kas ir lēnāka. Dators palēninās un var kļūt nestabils.

Būtībā, jo vairāk operatīvās atmiņas ir, jo vairāk informācijas dators jebkurā brīdī var izsaukt uz procesoru. Tomēr atšķirībā no atmiņas ierīces RAM glabā datus tikai ierobežotu laiku. Izslēdzot strāvu, RAM atmiņā esošā informācija pazūd neatgriezeniski.

Cik daudz RAM ir nepieciešams? Lielākajai daļai lietotāju pašlaik pietiek ar 8-16 GB RAM. Tomēr, ja izmantojat resursietilpīgas lietojumprogrammas, piemēram, satura veidošanai, noderēs 32 GB vai vairāk. MacBook datoros nav iespējams paplašināt operatīvo atmiņu, jo tā ir integrēta procesora mikroshēmā, tāpēc ir ieteicams izvēlēties modeli ar 16 GB vai vairāk RAM.

Datu glabāšana

Cietais disks glabā jūsu failus, operētājsistēmu un instalētās lietojumprogrammas. Kad nepieciešams, procesors izsauc datus uz operatīvo atmiņu un atgriež tos diskā, kad tas ir pabeigts. Klēpjdatora iekšējā diskā pieejamās vietas daudzums norāda, cik daudz datu var saglabāt neierobežotu laiku.

Agrāk datoros plaši izmantoja magnētiskos atmiņas diskus (HDD). Tie ir lēti, bet lēnāk nolasa un ieraksta datus. Tāpēc lielākajā daļā mūsdienu datoru tiek izmantoti cietvielu diski (SSD) bez kustīgām daļām un ar NAND Flash tehnoloģiju. Samazinoties SSD cenām, ir zudusi nepieciešamība pēc lētākiem, bet lēnākiem cietajiem diskiem.

Pērkot klēpjdatoru, ir ieteicams izvēlēties modeli ar 512 GB - 1 TB SSD disku. Ja datorā pietrūkst vietas, varat pārsūtīt failus uz ārējo USB disku. Ja ārējā diskā glabāsiet bieži izmantotus vai ar datoru apstrādātus failus (piemēram, fotoattēlus vai videoklipus), ir ieteicams izvēlēties ārējo disku ar ātru SSD. Lieliem, reti izmantotiem failiem derēs arī lēts, bet lielas ietilpības ārējais cietais disks.

USB savienojumi

Portatīvo datoru savienotāji ir nedaudz terminoloģiski sarežģīti. Piemēram, pazīstamajam USB savienotājam var būt dažādi kontaktligzdu tipi un dažādi standarti. Savienotāja tips tiek apzīmēts ar burtiem, piemēram, A tipa vai C tipa. A tipa savienotājam ir taisnstūra forma, un tā kontaktligzdā ir asimetriski ievietots taisnstūra ieliktnis, kas ļauj ievietot kabeli kontaktligzdā tikai vienā virzienā.

A tipa savienotājs joprojām tiek izmantots dažos klēpjdatoros, lai viegli pieslēgtu vecākas ierīces, piemēram, printerus vai ārējos cietos diskus. Atkarībā no ražotāja A tips var atbalstīt zema joslas platuma USB 2.0 (480 Mb/s) standartu vai daudz ātrākos USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) vai USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) datu pārraides protokolus.

Tomēr daudziem jauniem klēpjdatoriem vairs nav A tipa USB. Tās ir aizstātas ar jaunāku C tipa pieslēgvietu. Tā ir mazāka, šaurāka, ar noapaļotiem stūriem, un to var ievietot abās pusēs. Atkarībā no atbalstītajiem standartiem C tipa savienotājs var ne tikai pārsūtīt datus, bet arī darbināt datoru un aizstāt citus savienojuma veidus, piemēram, Thunderbolt, HDMI, DisplayPort, VGA vai vadu Ethernet.

Klēpjdatora ekrāns

Vēl pirms dažiem gadiem klēpjdatoru pircēji varēja izvēlēties tikai dažādas kvalitātes un cenas segmenta LED displejus, visbiežāk ar Full HD (1920x1080), WQHD (2560x1440) un dažkārt 4K UHD (3840x2160) izšķirtspēju.

Strauji virzoties uz priekšu līdz 2024. gadam, mēs redzam, ka klēpjdatoru displeji ir veikuši lielu lēcienu uz priekšu. Šodien, iegādājoties klēpjdatoru, ir daudz dažādu ekrānu variantu, un visi tie ir labāki par saviem priekšgājējiem.

Tagad klēpjdatoriem ir OLED, Samsung Quantum Dot QLED un Mini-LED displeji, kas sastāv no tūkstošiem aizmugures apgaismojuma zonu. Pēdējos parasti izmanto Apple klēpjdatoros. Visas šīs inovācijas nodrošina neticami dziļu kontrastu, augstu spilgtumu, plašu dinamisko diapazonu un precīzu krāsu atveidi.

Ir uzlabojušies arī tradicionālie LED displeji. Tāpēc tie joprojām ir pieejami tirgū un atrod pircējus. LED displejos izmanto fona apgaismojumu, un tiem ir trīs veidu matricas: IPS, TN un VA. Katram matricas veidam ir savas priekšrocības un trūkumi.

__________

IPS

Tiem, kam rūp krāsu precizitāte.

+ Visprecīzākās krāsas

+ Labs skata leņķis

- Augsts latentums

- Slikts melnās krāsas atveidojums

TN

Vislabāk piemērots asa sižeta spēļu cienītājiem.

+ Zemākais latentums

+ Reālistiski melnie toņi

- Slikts attēla kontrasts

- Zems skata leņķis

VA

Visdaudzpusīgākais LED displeja veids.

+ Labas krāsas un kontrasts

- nevienā kategorijā nesamazina citu kategoriju rādītājus

___________

Ražotāji ir gandrīz pilnībā pārorientējušies uz augstākiem ekrāniem ar 16:10 vai 3:2 malu attiecībām. Joprojām var iegādāties klēpjdatorus ar 16:9 formāta displejiem, taču lielākā daļa jauno modeļu tagad piedāvā displejus, kas ir mazāk sānvirziena, tādējādi nodrošinot vairāk vertikālas vietas dokumentiem un tīmekļa lapām. Skatoties videoklipus, šo displeju augšējā un apakšējā daļā ir nelielas melnas joslas, taču tā ir neliela cena par produktīvāku vidi.

Ir palielinājies arī video atskaņošanas ātrums. Ja pirms dažiem gadiem tikai dārgi spēļu datori varēja lepoties ar displejiem, kas attēlus atveidoja ar vairāk nekā 60 Hz, tad tagad arvien vairāk modeļu ir aprīkoti ar 120 Hz, 144 Hz, 240 Hz vai pat 480 Hz matricām. Augsts atsvaidzināšanas ātrums ļauj precīzāk atveidot kustīgus attēlus. Tas ir mazāk trīcošs un mazāk kustīgs.

Skārienjūtīgais ekrāns

Skārienekrānus agrāk izmantoja tikai augstas klases klēpjdatoros, galvenokārt tāpēc, ka skārienvadības iekārtas bija dārgas un paši skārienekrāni nebija īpaši praktiski. Abu tehnoloģiju apvienošanu ir veicinājusi planšetdatoru popularitāte. Sākot kā divi vienā datorā, tagad skārienekrānus var atrast pat dažos budžeta modeļos ar Windows un Chrome OS.