Informācija
Preču katalogs

Datorpeles

Datora pele: izgudrojums, kas maina pasauli

Gandrīz pirms 40 gadiem, Xerox izlaida pirmo komerciāli pieejamo datoru, kas paredzēts lietošanai ar peli. Zvaigzne, kā to sauca, nebija īpaši liels panākums, taču Xerox darbs iedvesmoja Bilu Geitsu un Stīvu Džobsu uz visiem laikiem mainīt pasauli, izlaižot Windows un Mac.

Datorpeles pirmo reizi pasaulei tika atklāta 1968. gadā. 8. decembrī Dr Douglas C. Engelbart uzkāpa uz skatuves Sanfrancisko kopīgajā datoru konferencē un pirmo reizi publiski demonstrēja datora peli.

Ar laiku 90 minūšu demonstrācija kļūs pazīstama kā “visu demonstrāciju māte”. Engelbarts ne tikai demonstrēja peli, bet arī lika pamatus gandrīz visiem mūsdienu skaitļošanas aspektiem, parādot uzlabotas funkcijas, piemēram, dokumentu sadarbību un videokonferences, kas darbojas kā viena sistēma.

Pirmais dators, kas izmantoja peli, bija Xerox Alto, kas tika laists tirgū 1973. gadā, taču tas nekad netika pārdots komerciāli. Xerox Star tika komerciāli atklāts astoņus gadus vēlāk. 1984. gada 24. janvārī Stīvs Džobss iepazīstināja ar Mac, kas pārņēma Xerox Star aizsāktās idejas un atnesa tās masu tirgus auditorijai. Kad Windows 95 tika palaists 24. augustā, tas parādīja ideju par modernu, ar peli darbināmu grafisko interfeisu plašākai personāla auditorijai.

Oriģinālā pele, kas ievietota koka kastē, kas ir divas reizes augstāka par mūsdienu pelēm, un ar trim pogām augšpusē, pārvietojās ar divu riteņu palīdzību tās apakšpusē, nevis ar gumijas kursorbumbu. Riteņi - viens horizontālajam un otrs vertikālajam - atradās taisnā leņķī. Kad pele tika pārvietota, vertikālais ritenis ripoja pa virsmu, bet horizontālais ritenis slīdēja uz sāniem. Peles laika gaitā ir kļuvušas ergonomiskākas un ir pieņēmušas kursorbumbas, lāzera un gaismas diodes, bezvadu, bluetooth un usb, taču pieņēmums ir viens - dators reģistrē gan attālumu, gan ātrumu, ar kādu pele pārvietojas, un pārvērš šo informāciju binārajā kodā, ko tā var saprast un uzzīmēt displeja ekrāns.

Datorpele mūsdienās

Jaunā datoru lietotāju paaudze tagad neizmanto ergonomiskas  datora peles tik izplatīti, bet izvēlās skārienekrāna viedtālruņus. Pew Research aptauja atklāja, ka 97 procenti 18-29 gadus veco jauniešu aptaujātajā nedēļā izmantoja savu viedtālruni, lai piekļūtu internetam. Šis skaitlis samazinājās līdz 80 procentiem 50+ vecuma grupā.

Mūsdienās mini pele, iespējams, piedzīvo savu pēdējo svaigžņu stundu, to aizstāj ar skārienpaliktņiem, skārienekrāniem un pat roku žestiem, taču tās mantojums saglabājas.

Ir grūti iedomāties pasauli, kurā pele nekad nebūtu eksistējusi. Lai gan peles ir mainījušas savu izskatu un funkcijas, tās padarīja pieejamu skaitļošanu vairākos apjomos, radot vienkāršu veidu, kā manipulēt ar informāciju ekrānā. Bez tās mēs, iespējams, gadiem ilgi izturējām sarežģītas tastatūras komandas, ievērojami kavējot datora ieviešanu mājās visur. Pele radīja revolūciju datoru saskarnēs, vienkāršoja citādi biedējošu mašīnu un palīdzēja savienot pasauli.

Kādas ir peles izmantošanas iespējas?

Zemāk ir saraksts ar visām datora peles funkcijām un iespējām, lai sniegtu priekšstatu par visām peles iespējām.

·         Pārvietot peles kursoru

·         Norāde

·         Programmas atvēršana vai izpilde

·         Atlasīt

Datorpeles ražo dažādi ražotāji, tās ir pieejamas dažādos dizainos, kvalitāte un funkcijaās, tāpēc cena var atšķirties pat vairākas reizes. Labākās datorpeļu cenas viennozīmīgi būs atrodamas interneta vietnēs. Akcija piedāvā iegādāties dažādas datorpeles lētāk, nekā jebkurā veikalā.